Mieszkańcy Osiedla Krasińskiego w trosce o czyste powietrze.
Dodane przez Admin dnia Listopada 14 2017 09:37:49

W myśl powiedzenia „zacznijmy zmieniać świat na lepsze począwszy od naszych gospodarstw domowych – bo na to mamy bezpośredni wpływ” - członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej „Krasińskiego” aktywnie włączają się do realizacji „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Gorlice”, poprzez realizację zadań proekologicznych.
Mieszkańcy osiedla wspólnie z proekologicznymi organizacjami pozarządowymi: Stowarzyszenie „Partner dla Przedsiębiorczości” w Gorlicach i Stowarzyszeniem „Ekopsychologia” w Zakliczynie w ramach Projektu „Karpackie Inicjatywy Lokalne 2” ; przy pełnym dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podjęli realizację zadania zmierzającego do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza.
Zrealizowano zadanie pt.: „Ograniczenie emisji zanieczyszczenia środowiska wskutek zmniejszenia zużycia energii elektrycznej przez wprowadzenie inteligentnego, energooszczędnego oświetlenia LED w pomieszczeniach wspólnego użytkowania w budynkach wielorodzinnych”.
Zakres prac obejmował modernizację oświetlenia klatek schodowych, ciągów komunikacyjnych piwnic i oświetlenie zewnętrzne dwóch budynków wielorodzinnych dwuklatkowych. Łącznie zamontowano 48 plafonów, każdy wyposażony w diody, mikrofalowy czujnik ruchu, a lampy instalowane na zewnątrz dodatkowo wyposażone w czujnik zmierzchu.
Prognozowane efekty z realizacji inicjatywy odniosą bezpośredni użytkownicy, lokalna społeczność i środowisko naturalne.

  • Korzyści finansowe dla mieszkańców, to 60 do 80 % niższe opłaty za zużytą energię elektryczną.
  • Obniżone koszty eksploatacyjne - utrzymania oświetlenia. Praktycznie brak potrzeby wymiany tradycyjnych żarówek (bo ich brak) i naprawy lamp.
  • Lampy LED emitują stabilne światło – brak efektu stroboskopowego, są odporne na wibrację i wstrząsy.
  • Przyjazne dla środowiska dzięki „czystej produkcji” , brak szkodliwych i niebezpiecznych substancji w procesie technologicznym takich jak: ołów (Pb), kadm ( Cd), rtęć (Hg ).
  • Brak problemu z utylizacją lamp LED, które mogą być naprawialne i modernizowane.
  • Możliwość 100% - ego recyklingu – do budowy opraw LED wykorzystywane są materiały taki jak: aluminium, PC, miedź.
  • Nie występuje szkodliwe promieniowanie UV.
  • Zmniejszone zużycie energii elektrycznej produkowanej tradycyjnie z węgla kamiennego lub brunatnego, spowoduje istotne ograniczenie emisji do środowiska dwutlenku węgla CO2 , redukcję pyłu zawieszonego (smog ! ! ), redukcję emisji SO2.


    Już po krótkim okresie eksploatacji użytkownicy bardzo pochlebnie wyrażają się o funkcjonowaniu oświetlenia LED, a dobre wyniki eksploatacji skutkują tym, że mieszkańcy pozostałych nieruchomości domagają się od administracji Spółdzielni modernizacji pozostałych instalacji.
    Wiemy, że w wyniku dobrych opinii użytkowników jest rozważane przez administrację dalsze rozszerzenie stosowania tego typu oświetlenia.
    Zrealizowane zadanie w ramach „Karpackiej Inicjatywy Lokalnej 2”dzięki dofinansowaniu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przyniesie w ponad pięciokrotnie większe efekty od wcześniej zakładanych po wdrożeniu oświetlenia LED w pozostałych klatkach schodowych, co już zostało postanowione.
    W końcowym efekcie zainwestowane środki finansowe NFOŚ i GW w pozornie drobne zadanie przyniosą tym razem liczące się efekty ekonomiczne , społeczne, a przede wszystkim ekologiczne.
    Podejmujmy inicjatywy proekologiczne i korzystajmy z wsparcia finansowego NFOŚ i GW, bo to ma głęboki sens.