Karpacka Inicjatywa Lokalnana Osiedlu Krasińskiego - na półmetku.
Dodane przez Admin dnia Kwietnia 07 2016 10:21:43
Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że realizacja podjętej inicjatywy pn. : „Ochrona środowiska przyrodniczego, przywracanie różnorodności biologicznej środowiska, wykorzystanie wody opadowej” na Osiedlu Krasińskiego w Gorlicach osiągnęła półmetek.
Na wstępie należy przypomnieć wszystkim niedoinformowanym, że przedsięwzięcie w całości jest finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Karpackiej Inicjatywy Lokalnej wdrażanej przez Stowarzyszenie Ekopsychologia.
Każdy mieszkaniec Osiedla wie, że zostały zawieszone nowe budki lęgowe dla ptaków z przeznaczeniem dla szpaków, sikorek, jerzyków, wróbli oraz dla wiewiórek.
Uznaliśmy, że jest potrzeba przywracania różnorodności biologicznej poprzez odtworzenia siedlisk tych ptaków i wiewiórek, które do niedawna licznie tu żyły i rozmnażały się, sprawiając radość mieszkańcom, a szczególnie naszym „maluchom” i nie tylko.
Może ktoś zapytać dlaczego tyle budek ? lub Czemu zostały zawieszone przed zimą, skoro okres gniazdowania i lęgowy przypada na miesiące wiosenne ?
Dobrze wiemy, że nie każda budka zostanie zasiedlona zgodnie z naszym życzeniem, pomimo iż zasady właściwej lokalizacji , takie jak: wysokość montażu nad ziemią, orientacja otworu wlotowego względem stron świata i inne wymagania zostały zachowane.
Ptaszki mają swoje zasady i wymagania, których jeszcze wszystkich do końca nie znamy.
Budki dla wiewiórek, to też ciekawe, bo wiewiórka pospolita w budce lęgowej czy w naturalnej dziupli w zasadzie przechowuje swoje zapasy. Do tego celu potrafi wykorzystywać nawet do kilkunastu miejsc, jednakże nie zawsze o nich później pamięta.
W celach rozrodczych i mieszkalnych wiewiórka najczęściej wykorzystuje gniazda ptaków lub sama je buduje.


Nowe budki przed zasiedleniem powinny przejść proces „wysezonowania”, to znaczy stracić zapach „nowości”, a właściwie zakładu stolarskiego. Taki zapach nie zachęca ptaki do zasiedlenia, dlatego montaż budek dokonany jest właśnie teraz przed sezonem zasiedlenia.
Namawiamy wszystkich mieszkańców, by poświęcali troszkę czasu na obserwację żywej przyrody, bo można się jeszcze wiele ciekawego o niej dowiedzieć i wiele dobrego nauczyć.
Dla lepszej obserwacji i obcowania oraz bliższego poznawania zachowań ptaków zimujących, zostały przy każdej nieruchomości zamontowane karmniki.

Karmnik




Rozszerzona zawartość newsa
Zachęcamy mieszkańców do opiekowania się zimującymi ptaszkami. Jednak nie należy zapominać o zasadach podawania karmy oraz o tym, że karma powinna być podawana systematycznie.
O pomoc w dokarmianiu ptaków zimujących zwróciliśmy się też do Dyrekcji Szkoły z naszego Osiedla o zainteresowanie młodzieży szkolnej ptakami zimującymi na naszym Osiedlu. Liczymy na pomoc, a bezpośredni kontakt młodzieży z przyrodą będzie doskonałą lekcją wychowania i zachętą do podniesienia wiedzy o środowisku, w którym żyjemy.

Zainteresowanym osobom dokarmianiem ptaszków na początek przekażemy pewną ilości karmy.
Kolejnym działaniem dla ochrony naszego środowiska jest montaż dwóch zestawów do gromadzenia i wykorzystywania wody opadowej do celów gospodarczych.

Pompa




Zestawy do gromadzenia wody opadowej tego typu mają już szerokie zastosowanie w krajowych gospodarstwach domowych, oraz w niektórych branżach gospodarki narodowej.
W praktyce w pełni zdały egzamin, są bezpieczne w eksploatacji, na dopływie zamontowany jest zbieracz wody z filtrem oraz zawór odcinający zewnętrzny, ręcznie sterowany, a w górnej części zbiornika jest na stałe zainstalowany przewód odprowadzający ewentualny nadmiar wody w zbiorniku bezpośrednio do kanalizacji deszczowej, co zabezpiecza pomieszczenia w których są zamontowane w tym przypadku pralnie przed zalaniem.
Minionego już lata przekonaliśmy się , że bardzo były by przydatne zapasy „darmowej” wody do podlewania zieleni na Osiedlu , a szczególnie w tak upalne dni. Warunki klimatyczne, jak już da się wyraźnie zauważyć podlegają systematycznym zmianom.
Szanujmy wodę, powinniśmy racjonalnie zużywać czystą wodę z kranów i w miarę możliwości zastępować ją wodą z opadów atmosferycznych, a szczególnie do celów gospodarczych.
Wracając do wspomnień, przypomnijmy sobie jak nasi dziadowie i rodzice gromadzili wodę opadową i z powodzeniem zużywali ją w gospodarstwie domowym.
Myśląc o wykorzystaniu wody opadowej, nie należy tracić wątku ekonomicznego i ekologicznego. Często narzekamy, że woda uzdatniona nie jest tania, a przecież niewątpliwie w przyszłości będzie jeszcze droższa. Pomyślmy tylko ile energii trzeba zużyć, by wodę uzdatnić, dostarczyć do kranów, a potem znowu oczyścić ścieki, by można ją było odprowadzić do zlewni. Zużyta energia w tym procesie, to produkcja dodatkowych zanieczyszczeń środowiska, w tym bardzo niepożądanego gazu cieplarnianego – dwutlenku węgla.
Wszyscy mieszkańcy zużywający wodę bez względu na wiek, powinni mieć pełną świadomość, że racjonalna gospodarka wodno – ściekowa jest konieczna, to ochrona naszego środowiska - to się bardzo opłaca.
Zasoby wody nie są nieograniczone, szanujmy ją dla dobra swojego i naszych przyszłych pokoleń.


Wszyscy na co dzień musimy dołożyć starań i wykazać się troską o ochronę środowiska. Musimy pamiętać, że na pozór drobne czyny z biegiem czasu urastają do potężnego problemu.
Dbałość o środowisko zaczyna się już w każdym domu i pamiętajmy, że otaczające nas środowisko jest nam tylko „użyczone” przez nasze dzieci i wnuki, musimy go oddać w dobrym stanie, bo tego oczekują od nas przyszłe pokolenia, a przecież zawsze życzymy im dobrze.
Do zakończenia realizacji inicjatywy pozostały nam jeszcze nasadzenia drzew iglastych, krzewów ozdobnych, a dla wiewiórek utworzenie „naturalnej spiżarni” przez nasadzenie kilku drzew orzecha włoskiego i kilku krzewów leszczyny, ale to wszystko zostanie wykonane już na wiosnę, o czym później Państwa chętnie poinformujemy.
Projekt Karpackie Inicjatywy Lokalne realizowany jest przez Stowarzyszenie Ekopsychologia, dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przygotował: Bogusław Wojewodzic